Hızlı Düşünmenin "Karizması"


    İş hayatında, okul hayatında yada özel hayatınızda, stres altındayken yada hızlı kararlar vermek gerektiğinde nasıl görünüyorsunuz?

 Queensland Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre hızlı düşünenler daha karizmatik görünmekteymiş. Baktığımızda insan beyninin karmaşık bir sosyal çevre ile başa çıkmak için evrimleştiğini ve bu nedenle soyut sorunları çözmek adına zihinsel yetenekleri bu amaçla geliştiğini göstermektedir. Birbirimize karşı etkin mücadele etmek adına evrimleşen beyin hızlı cevap verdiğinde farklı gözükmemize neden olmaktadır.
  
  Buradaki araştırma beynin evrimleştiğinden bahsetmek fakat beynin evrimleşmesi aslında beyni daha fazla kullanıldığını göstermemektedir. Çünkü yapılan farklı araştırmalarda Homo Sapiensin dünden bugüne kadar aslında beyninin daha fazla kullanılmasını bırakın çevresel faktörlerle gerilediğini göstermekte. Teknolojik gelişmelere kanmayalım yani J

  Konuya dönersek, baktığımızda hızlı bir şekilde düşünürken kendimize sarsılmaz güvenimiz ile yüksek idrak düzeyine ulaşmaktayız. Kişi kendini daha fazla tanımakta ve karşıya bunu nasıl aktaracağına emin hareket etmekte. Bu da ona dolaylı da olsa farklı bir karizma sağlamaktadır. 

  Peki hızlı düşünmek doğuştan mıdır yoksa geliştirilebilir mi ? Ya da araştırmaya göre sonradan karizma sağlayabilir miyim? Tabii ki de bu mümkün ve bunun IQ seviyemizle alakası yokmuş. Araştırmanın içinde buna örnek olarak ABD başkan adayı Donald Trump verilmiş. Yorum sizin J 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s